VEST: Milena Ekmedžić iz Vojke đak generacije u gimnaziji "Branko Radičević" • Tara Klipa đak generacije u OŠ "Boško Palkovljević Pinki"• Mala matura krajem juna: Upis u srednje škole počinje 7. jula • Stara Pazova među dobitnicima sredstava Pokrajinske vlade: Ugovori dodeljeni za projekte vredne 2,64 milijarde dinara • Uskoro u Staroj Pazovi 7. Memorijalni turnir Nikola Vulinović • Obeležen Međunarodni dan dobrovoljnih davalaca krvi u Staroj Pazovi • Vreme: sunčano, temperatura do 28 stepeni • RTV Stara Pazova možete gledati na poziciji 545 kod operatera Supernova i na 545 kod MTS-a • Program Radija Stara Pazova možete slušati na frekvenciji 91,5 MHz •
Život Stara Pazova 04.06.2025.
Stevan Stejić maratonac sa misijom: Kako je dijabetes pretvorio u snagu?

Kada su mu pre više od dve decenije lekari dijagnostikovali dijabetes, tada šesnaestogodišnji Stevan Stejić iz Novog Sada znao je da mora ozbiljno da promeni svoj način života. Danas, 23 godine kasnije, iza sebe ima na desetine istrčanih polumaratona i maratona, a njegovo ime u sportskim krugovima sinonim je za upornost, disciplinu i inspiraciju.


"U zadnjih pet godina sam počeo intenzivno da se bavim trčanjem. Iza mene je sada 35 polumaratona, 6 maratona i pretrčanih preko 8000 km. Jako puno mi znači fizička aktivnost u regulaciji moje glikemije i šećera u krvi tako da sjajno se osećam. Sledeća stavka mi je ultramaraton koji se nadam da ću istrčati, ako ne ove godine, onda sledeće. Probajte da nađete motivaciju u ljudima poput mene jer ja kao osoba sa dijabetesom mogu apsolutno sve", poručio je Stevan.



Za Stevana, odluka da počne da trči nije bila vođena samo zdravljem, već i željom za adrenalinom, slobodom i jednostavnošću koju ovaj sport pruža. Pre dve godine je osnovao i Udruženje "Diaverzum".


"Presrećan sam zbog toga jer udruženje broji preko 50 članova, od toga 17 dece predškolskog i školskog uzrasta. Sam taj vid podrške, druženje i razumevanje je neverovatno. Nas kao osnivače i osobe sa dijabetesom gura da širimo edukaciju o dijabetesu", rekao je Stejić.



Iako je na prvu loptu trčanje jednostavno, ono zahteva posvećenost, mentalnu snagu i dobru organizaciju a benefiti su višestruki.


"Utiče pozitivno na kradiovaskularni sistem. Istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od srčanog udara za 50% a takođe i od moždanog udara. Da ne govorimo o tome kako aktivira sve grupe mišića, ubrzava metabolizam pa samim tim doprinosi i boljem, zategnutijem izgledu tela. Trčanje utiče i na smanjenje stresa, jako je važan i taj psihički aspekt", rekla je za RTV Stara Pazova Ivana Marković, profesorka fizičkog vaspitanja.



Priča Stevana Stejića svedoči o tome da sport ne poznaje granice niti dijagnoze. Trčanje nije samo fizička aktivnost, već i način života koji donosi balans, snagu i volju za svakim novim danom – bez obzira na prepreke.