Približava se kraj ligaškog dela oba takmičenja u kojima nastupa KK Partizan. I u regionlanoj ABA ligi i u okviru Eurolige beogradski crno – beli ne stoje tako loše. U okviru elitnog evropskog takmičenja nalaze se na deobi od 6. do 8. mesta što im za sada garantuje ulazak u plej-of takmičenja, iako imaju nezgodan raspored do kraja ligaškog dela. U ABA ligi stvari su još bolje i Partizan je trenutno na 1. mestu sa velikim šansama da tako bude do početka plej-ofa. Zahvaljujući seriji dobrih rezultata kladionice su munjevito reagovale i smanjile kvotu na klađenje da će srpski klub osvojiti ABA ligu i igrati plej-of Eurolige. Čak su i najveće kladioničarske mreže u Aziji upodobile kvote vezane za uspeh Partizana, kliknite ovde.
Zašto je važan uspeh u ABA ligi?
Sa jednakom ozbiljnošću Partizan pristupa regionalnom takmičenju. Tome u prilog govore da je do sada izuzimajući večiti derbi sa rivalom Crvenom Zvezdom, jedini kiks doživljen krajem prošle godine na meču sa Cedevita Olimpijom. Sve ostale mečeve rešava u svoju korist. Pre svega, prvo mesto u ligaškom delu garantuje lakše protivnike u nokaut fazi, a osvajanje ABA lige crno – belima obezbeđuje sigurno učešće u Evroligi u sledećoj sezoni. Podsetimo, vajld karta za učešće u Evroligi za sada košta paprenih 500.000 evra i za budžet kluba bi bilo dobro taj novac uložiti u igrački kadar, a mesto u evropskoj eliti zaslužiti rezultatima. Tu je i motiv prestiža. Partizan je poslednji put bio prvak ABA lige pre skoro deceniju u sezoni 2013/2014 i armija navijača je željna da nakon duže vremena vidi ovaj trofej u vitrinama kluba. Ne treba zaboraviti da je upravo Partizan bio jedan od najčešćih prvaka regionalne košarkaške lige još od njenog osnivanja.
Zašto je važan uspeh u Evroligi?
Dočekali su navijači crno – belih da njihovi ljubimci nakon dugo vremena igraju u najjačem evropskom takmičenju u kom su svojevremeno harali, jedan trofej osvojili (1992) i još tri puta igrali u fajnal foru (1988, 1998. i 2010.). Do pre skoro 10 godina Partizan je redovno igrao Euroligu i u Beogradu je uzimao skalp najačim i najskupljim timovima u Evropi što je stvorilo specifičnu vezanost navijača za svoj klub. Tako je po svim statistikama Partizan klub sa ubedljivo najvećom posetom u Evroligi. Štark Arena u Beogradu je dupke puna kada se igraju evroligaške utakmice. Nije zanimarljiv ni finansijski momenat. Prihodi od igranja u Evroligi nisu samo od prodatih ulaznica već od pre svega izdašnih tv prava i još izdašnijih sponzora. Uzimajući u obzir da je uprava Partizana ulužila velika sredstva u dovođenje Željka Obradovića, najtrofejnijeg stručnjaka u Evropi, ali ništa manje ni u igrački kadar, igranje Evrolige je jedina šansa da se uloženo povrati. I kladionice širom sveta, pa i one najatraktvnije na velikim azijskim tržištima uzimaju u obzir ovakvu situaciju kod našeg košarkaškog kluba. U nastavku teksta možete pročitati koji su aduti Partizana za ovaj poduhvat.
Na koga navijači Partizana računaju?
Glavni adut crno – belih je Željko Obradović. Partizan ga je stvorio kao trenera, odatle je krenuo u osvajanje Evrope i osvojio sve što se može osvojiti, i evo ga, vraća se odakle je potekao. Po dolasku u Partizan ojačao je tim na svim pozicijama. Američki bek Džejms Naneli je definitivno pojačanje kakvo je trebalo KK Partizanu. Bivši igrač Makabija iz Tel Aviva igra kako je predviđeno ali se od njega očekuje još. Sa druge strane, najviše su se istakli Matijas Lesor, Kevin Panter i Dante Egzum, dok su često najbolji pojedinci u mečevima u kojima su crno-beli slavili bili Zek Ledej i Janis Papapetru, ali i naši Alen Smajlagić i Aleksa Avramović. U poslednjim utakmicama Partizan pobeđuje i zahvaljujući izraelskom internacionalncu Jamu Madaru. Ne treba zaboraviti ni povratnika Danila Anđušića, kao ni mlade Tristana Vukčevića i Uroša Trifunovića.
Kako dalje?
Nakon pobede u derbiju nad Crvenom Zvezdom, Partizan ima dve pobede više od večitog rivala. Ali kada je ABA liga u pitanju sve je i dalje otvoreno, jer dovoljna je i jedna izgubljena utakmica pa da se raspored u plej-ofu uroti protiv crno – belih. Partizan i u ABA ligi i u Euroligi ima težak raspored. U Evropi nakon meča sa Efesom, slede okršaji sa Olimpijakosom, Barselonom i Realom, timovima koji su u vrhu tabele. Ovakav raspored će sigurno dodatno iscrpeti ionako umorne igrače i to u trenutku kada je svaka pobeda zlata vredna.
Ni u ABA ligi nije ništa lakša situacija. Sledi duel sa ekipom Budućnosti iz Podgorice koji je odlagan zbog predizborne kampanje u Crnoj Gori, a znamo kako se naelektriše atmosfera kada igraju dva tima koja su ponos srpske i crnogorske košarke. Partizanu dodatno otežava činjenica da Budućnost juri treće mesto i lakši žreb. Nakon toga u Beograd dolazi Cedevita Olimpija – jedna od retkih ekipa koja je prošle sezone oba puta dobila Partizan u ligaškom delu takmičenja, a ove godine su uz večitog rivala jedini koji su pobedili crno - bele.
Nakon toga, sledi teško gostovanje u Železniku protiv FMP-a, timu koji je željan da osveti “sestrinski” tim Crvene Zvezde al i da ostane u gornjem delu tabele. Potom u Beogradu Partizan dočekuje Igokeu kojoj opstanak u ABA ligi još nije osiguran. Poslednje kolo je rezervisano za Zadar koji je u prvom delu sezone dobio večitog rivala. U svim navedenim utakmicama Partizan praktično nema pravo na grešku, jer u slučaju makar jednog poraza daje šansu Zvezdi da ih pretekne na tabeli. Sledi finiš jedne od najzinimljivijih sezona kada je KK Partizan u pitanju, a ako ste navijač crno – belih, svoja predviđanja možete testirati na nekoj od najvećih kladionica na svetu.