Tek 58 odsto stanovnika pere zube više od jednom dnevno
Da li zbog straha, nedovoljno svesti o značaju oralne higijene ili nedostatka novca, mali broj građana nerado i vrlo retko posećuje stomatološke ordinacije. Oni se uglavnom radije opredeljuju da umesto popravke izvade zub, a neretko se dešava i da se odlazak kod zubara odlaže do trenutka kada je vađenje zuba jedina opcija.
Koliko često treba posećivati stomatologa?
Većina stručnjaka smatra da redovne posete stomatološkim ordinacijama podrazumevaju kontrole dva puta godišnje. No ipak, zbog dobrih navika, redovnog pranja i čišćenja zuba, mnogi se pitaju da li su i dalje ove posete neophodne. Odgovor je – da! Čak i ako dobro brinete o svojim zubima i desnima kod kuće, ipak je važno da redovno posećujete svog stomatologa koji je profesionalno obučen da proveri probleme koje možda ne vidite sami.
Istina je da mnogi stomatološki problemi poput karijesa, bolesti desni i oralnog karcinoma ne postaju vidljivi niti uzrokuju bol sve dok nisu u uznapredovaloj fazi, što čini lečenje i praćenje još opsežnijim. Čak i ako ste danas zdravi i ne osećate nikakve neprijatnosti, rizik od bolesti zuba se može stvoriti veoma brzo i na njega mogu uticati faktori kao što su bolest, promene u ishrani, upotreba novih lekova i još mnogo toga. Pa, zbog čega rizikovati?
Šta kaže statistika u Srbiji?
Rezultati poslednjih istraživanja u Srbiji pokazuju da sve zdrave zube nema ni 40 odsto dece. Sa odrastanjem karijes je sve prisutniji, a stanje otežava i to što trećina stanovnika Srbije zube pere jednom ili čak nijednom dnevno. Ipak, nije sve tako crno, ali su konstantne edukacije i prevencija neophodne, naglšavaju stručnjaci.
“Glavni krivac za oboljenja usta i zuba jeste dentalni plak, koji dolazi iz hrane, međutim upravo zbog plaka nastaje i kamenac zuba. Njegovim taloženjem on ne samo da izgleda ružno, već zbog njega dolazi i do neprijatnog zadaha a često i do ozbljine paradontopatije. S toga, da bismo sve ovo sprečili, opet se vraćamo na mere prevencije koje su neophodne kao i sama lična higijena”, ističe dr Stefan Kovač, doktor stomatologije.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije sve zdrave zube ima samo 36 odsto 12-godišnjaka, 22 odsto dece od 15 godina, a samo 16,5 odsto stanovnika naše zemlje starijih od 25 godina ima sve svoje zube. Poražavajuće je da u Srbiji čak 13,4 odsto dece uzrasta od jedne do tri godine ima jedan ili više karijesnih mlečnih zuba, kao i da u ovom uzrastu više od polovine dece čak svakodnevno konzumira slatkiše.
Kakvo je mišljenje sugrađana?
U anketi sprovedenoj u Staroj Pazovi komentari mlađih sugrađana uglavnom su bili pozitivni, te je većina rekla da redovno pere zube i posećuje zubara.
“Perem zube svaki dan, dva puta a nekada i tri, zbog neprijatnog zadaha ali i određenih obolenja”, “Perem zube obično ujutro, pre škole, i uveče, i veoma je bitno da redovno čistimo zube da se ne bismo mučili kada ostarimo”, neki su od odgovora mladih ispitanika.
Oni stariji i iskusniji, podsetili su sve na važnost oralne higijene i poručili njihovim naslednicima da vode brigu o istoj; “ To je velika stvar, i za život i za osmeh i za jelo. Kad izgubiš zube, izgubio si sve, neka brinu najviše deca ali i svi ostali o zubima, to je najpreče”, zaključuje stariji sugrađanin.
Kult lepote nije zaobišao ni osmeh
Često možemo čuti kako se kao najlepša vizuelna osobina nekoga izdvaja lep osmeh. I zaista, beli, biserni, srazmerni i ravni zubi doprinose sveukupnom pozitivnom utisku. Pa ipak, važno je znati da sva ta lepota “pada u vodu” ukoliko zubi nisu zdravi. S toga, četkicu u ruke – pa na pranje zuba, a nakon toga ne budite lenji, nazovite taj večito odlagan broj telefona, zakažite pregled i učinite nešto dobro za sebe.
..I još nešto, verujte čuvenom Markesu koji je davno rekao; “Nikada ne prestajte da se smejete, čak i kad ste tužni, jer se neko može zaljubiti u vaš osmeh! ”
Nela Baroševčić